درباره دوسالانه هشتم

اداره کل هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، هشتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران را به شکل غیر‌رقابتی در اسفند‌ماه ۱۳۹۸ تا اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌کند.

اهداف دوسالانه هشتم

ایجاد بستری مناسب برای تجربه گری و گسترش افق کار هنری از طریق تعامل خلاق هنرمند، کیوریتور و مخاطب است تا درک ملموس تری از روند کار هنرمندان شناخته شده و نیز شناسایی استعدادهای جوان به دست دهد.
با توجه به اینکه فرایند تجربه هنری نقشی کلیدی در دریافت و ارتباط میان مخاطب و هنرمند دارد و نیز به دلیل اهمیت کنکاش و مشارکت در آفرینش هنری، در این دوره «روند» شکل گیری آثار مورد توجه است.
علاوه بر پروژه های مجسمه سازی، پروژه های آرشیوی، تحقیقاتی، اعم از فردی و گروهی که به شکل خلاقانه به گستره نوین مفهوم مجسمه در هنر معاصر توجه دارند نیز پذیرفته می‌شوند.
از مجسمه سازان، هنرمندان، کیوریتورها، محققین و گروهای بینارشته‌ای دعوت می‌شود تا پروژه‌های خود را برای شرکت در هشتمین دوسالانه ارسال کنند.

رویکرهای اصلی دوسالانه

  • تمرکز بر فرایند شکل گیری آثار.
  • بازتعریف مرزهای مجسمه سازی و حمایت از دیگر رسانه های هنر معاصر و پذیرش رویکردهای بینارشته ای.
  • ایجاد زمینه حضور کیوریتورها در روند گسترش ایده و تولید اثر یا چیدمان و بازخوانی آثار از پیش تولید شده و نیز پرداختن به اهمیت پروژه های کیوریتوریال.
  • توجه به محل برگزاری هشتمین دوسالانه، مکان ویژگی / کنش آثار در فضا و ارتباط با مخاطب.

در این مدت مستندات تصویری، نوشتاری و صوتی از مراحل گسترش ایده و شکل گیری اثر جدید یا بازخوانی و اجرای جدیدی از آثار پیشین با همکاری گروه تحقیقاتی تهیه می‌شود و پس از بررسی توسط تیم ویراستاری در سایت دوسالانه یا دیگر پلتفرم‌های آنلاین به نمایش در‌خواهد آمد.

گاه‌شمار

اعلام فراخوان و شروع ثبت نام از طریق سایت ۱۶ شهریور ۱۳۹۸
تاریخ باز شدن سایت ۱ مهر
آخرین مهلت ثبت نام در سایت ۱۶ مهر (حداکثر ساعت ۱۴)
اعلام نتایج اولیه ۲۵ آبان
آغاز نصب آثار و چیدمان ۱۵ بهمن
مراسم افتتاحیه: پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸
مراسم اختتامیه: جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

محل برگزاری

باغ کتاب تهران و محوطه اطراف این مجموعه خواهد بود.