اداره کل هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، هشتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران را به شکل غیر‌رقابتی در اسفند‌ماه ۱۳۹۸ تا اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌کند.

اهداف دوسالانه هشتم

ایجاد بستری مناسب برای تجربه گری و گسترش افق کار هنری از طریق تعامل خلاق هنرمند، کیوریتور و مخاطب است تا درک ملموس تری از روند کار هنرمندان شناخته شده و نیز شناسایی استعدادهای جوان به دست دهد.
با توجه به اینکه فرایند تجربه هنری نقشی کلیدی در دریافت و ارتباط میان مخاطب و هنرمند دارد و نیز به دلیل اهمیت کنکاش و مشارکت در آفرینش هنری، در این دوره «روند» شکل گیری آثار مورد توجه است.
علاوه بر پروژه های مجسمه سازی، پروژه های آرشیوی، تحقیقاتی، اعم از فردی و گروهی که به شکل خلاقانه به گستره نوین مفهوم مجسمه در هنر معاصر توجه دارند نیز پذیرفته می‌شوند.
از مجسمه سازان، هنرمندان، کیوریتورها، محققین و گروهای بینارشته‌ای دعوت می‌شود تا پروژه‌های خود را برای شرکت در هشتمین دوسالانه ارسال کنند.

رویکرهای اصلی دوسالانه

 • تمرکز بر فرایند شکل گیری آثار.
 • بازتعریف مرزهای مجسمه سازی و حمایت از دیگر رسانه های هنر معاصر و پذیرش رویکردهای بینارشته ای.
 • ایجاد زمینه حضور کیوریتورها در روند گسترش ایده و تولید اثر یا چیدمان و بازخوانی آثار از پیش تولید شده و نیز پرداختن به اهمیت پروژه های کیوریتوریال.
 • توجه به محل برگزاری هشتمین دوسالانه، مکان ویژگی / کنش آثار در فضا و ارتباط با مخاطب.

از شرکت کنندگان دوسالانه درخواست می‌شود، در طول چهار‌ماه با گروه‌های تحقیقاتی معرفی شده از طرف دبیرخانه دوسالانه همکاری کنند.
در این مدت مستندات تصویری، نوشتاری و صوتی از مراحل گسترش ایده و شکل گیری اثر جدید یا بازخوانی و اجرای جدیدی از آثار پیشین با همکاری گروه تحقیقاتی تهیه می‌شود و پس از بررسی توسط تیم ویراستاری در سایت دوسالانه یا دیگر پلتفرم‌های آنلاین به نمایش در‌خواهد آمد؛
مخاطبین می‌توانند از ابتدای کار تا روز نمایش روند پیشرفت پروژه‌ها را دنبال نمایند و در طی این مدت امکان تجربۀ ارتباط بین هنرمند- کیوریتور و مخاطب فراهم خواهد بود.
شرکت‌کنندگان می‌پذیرند، دبیرخانه دوسالانه مدارک و اطلاعات مربوط به آثار را بصورت آنلاین، چاپی یا چند رسانه‌ای منتشر کند.

روش ارسال

از علاقمندان دعوت می‌کنیم طرح ها پیشنهادهایشان را در سایت دوسالانه به آدرس sculpturebiennial.ir و www.2salene.ir از تاریخ ۱ مهر تا ۱۶ مهر ۱۳۹۸ بارگذاری کنند.

 1. ۱- ارسال آثار

  1. الف معرفی پروژه در حداکثر ۵۰۰ کلمه (در فرمت pdf و حجم حداکثر ۶ مگابیت)
  2. ب ارسال مدارک تصویری از ایده، ماکت یا اثر نهایی (حداکثر ۶ فایل، حجم هر فایل ارسالی حداقل یک و حداکثر ۶ مگابیت است)
  3. ج رزومه: شرح مختصری از سوابق کاری و تحصیلات و سه اثر از آثار قبلی هنرمند (حداکثر ۳ فایل، حجم هر فایل ارسالی حداقل ۱ و حداکثر ۶ مگابیت است)
 2. ۲- ارسال پروژه‌های کیوریتوریال (برای کیوریتورها یا محققین)

  1. الف معرفی پروژه و ارتباط آن با دوسالانه هشتم مجسمه سازی در حداکثر ۵۰۰ کلمه (در فرمت pdf و حجم حداکثر ۶ مگابیت)
  2. ب مدارک تصویری و آرشیوی از ایده (حداکثر ۶ فایل، حجم هر فایل ارسالی حداقل یک و حداکثر شش مگابیت است)
  3. ج رزومه: شرح مختصری از سوابق کاری و تحصیلات و سه عکس از آثار قبلی هنرمند یا پروژه های انجام شده (حداکثر ۳ فایل، حجم هر فایل ارسالی حداقل ۱ و حداکثر ۶ مگابیت است)
 3. ۳- ارسال مقالات

  1. الف خلاصه مقاله در حداکثر ۵۰۰ کلمه (در فرمت pdf و حجم حداکثر ۶ مگابیت)
  2. ب رزومه: شرح مختصری از سوابق کاری و تحصیلات

برنامه سخنرانی‌ها و گفت‌وگوها در آینده اعلام می‌شود

هیات انتخاب در دو مرحله [ ۱- بررسی پیشنهادهای ارسالی ۲- مصاحبه های حضوری] شرکت‌کنندگان نهایی دوسالانه را انتخاب خواهند نمود.
ترجیح برگزارکنندگان، انتخاب پروژه هایی است که تاکنون به نمایش درنیامده است. اسامی منتخبین در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ اعلام خواهد شد و هنرمندان چهار ماه فرصت دارند تا کارهای خود را برای نمایش آماده کنند.

ارکان دوسالانه

رئیس شورای سیاستگذاری هادی مظفری؛ مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
شورای سیاستگذاری محمود بخشی، نرگس حریریان، ندا رضوی‌پور، بیژن غنچه‌پور، ملک دادیار گروسیان، محمود محرومی، کامبیز موسوی‌اقدم
شورای انتخاب نازگل انصاری‌نیا، ندا رضوی‌پور، نرگس حریریان، شهرزاد چنگلوایی، سهراب محبی، کامبیز موسوی اقدم، بیژن غنچه‌پور
دبیر دوسالانه محمود بخشی

گاه‌شمار

اعلام فراخوان و شروع ثبت نام از طریق سایت ۱۶ شهریور ۱۳۹۸
تاریخ باز شدن سایت ۱ مهر
آخرین مهلت ثبت نام در سایت ۱۶ مهر (حداکثر ساعت ۱۴)
اعلام نتایج اولیه ۲۵ آبان
آغاز نصب آثار و چیدمان ۱۵ بهمن
مراسم افتتاحیه: پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸
مراسم اختتامیه: جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

محل برگزاری

باغ کتاب تهران و محوطه اطراف این مجموعه خواهد بود.

نشانی و شماره تماس دبیرخانه دوسالانه

تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، روبه‌روی پارک لاله، کوچه شهید صدوقی، پلاک ۱۷
کد پستی: ۱۴۱۸۶۹۳۵۴۱
شماره تماس: ۶۶۹۴۶۹۱۰ و ۶۶۹۴۶۹۱۱